Koszyk:
...

Holograficzne naklejki - hologramy

Holograficzne naklejki - hologramy

Hologramy, holograficzne plomby i pieczęcie są coraz częściej wykorzystywane do autoryzacji wydruków, deklarowania oryginalności produktów, ale również do zabezpieczenia części produktów, dla których konieczne jest niezawodne wykrycie nieupoważnionego dostępu. Holograficzna etykieta staje się bardzo popularnym i skutecznym sposobem ochrony przed nadużyciem i fałszowaniem wszystkiego, na czym hologram może być umieszczony. Hologramy oferują najwyższy standard zabezpieczenia, przekonują klienta o oryginalności produktu oraz profesjonalizmie wykonania. Obecnie istnieją różne metody tworzenia holograficznych obrazów oraz liczne sposoby ich użycia, także na optycznych nośnikach danych. Podczas tworzenia hologramowych naklejek świadomie nie wykorzystuje się kosztownych procedur czy badań laboratoryjnych, nie jest również istotna metoda przechowywania informacji. Cechą wspólną wszystkich hologramów jest wysoka rozdzielczość wydruku, która wielokrotnie przewyższa możliwości klasycznego drukowania. Cecha ta sprawia, że sfałszowanie hologramu jest bardzo trudne, jak również jest jednym z warunków powstania efektu holograficznego. Co więcej, wysoka rozdzielczość pozwala na ukrycie zabezpieczenia przed użytkownikiem. Takie zabezpieczenia sprawdzane są za pomocą specjalnych urządzeń lub nawet w warunkach laboratoryjnych. Tego rodzaju zabezpieczenia to mikrodruk lub mikrografia, która dodatkowo może być wykonana w taki sposób, że widoczna jest jedynie po oświetleniu laserem.

Wszystkie hologramy, które są wykorzystywane do celów opisanych powyżej są tworzone na specjalnej folii z celowo odkształconą powierzchnią. Sam obraz jest tworzony poprzez łamanie światła i interferencję, która powstaje na precyzyjnie wykonanych mikroskopijnych deformacjach. Maska do utworzenia struktury załamań jest tworzona na podstawie materiałów dostarczonych przez klienta (na bazie dowolnej grafiki). Nawet, jeśli dostarczona grafika przedstawia wzór dwuwymiarowy, uzyskany obraz będzie sprawiał wrażenie trójwymiarowego, co jest specyfiką hologramów. Istnieje również możliwość wykonania hologramów trójwymiarowych, w tym celu jest jednak konieczne przygotowanie bardziej skomplikowanego projektu graficznego. Z tego powodu większość klientów wybiera rozwiązanie 2D. Do produkcji naklejek można wybrać jeden z dwóch rodzajów podkładu – srebrny lub złoty.

Poza wymienionymi metodami produkcji hologramów istnieje oczywiście kilka innych, które jednak ciągną za sobą określone wymagania i wyższe nakłady finansowe. Jeśli interesują Cię inne typy hologramów, prosimy o kontakt.

Każda z wymienionych powyżej technik, może być zastosowana w dwóch typach naklejek. Pierwszy z nich to bardzo cienka gładka folia, która na spodniej stronie ma naniesioną warstwę metalu w kolorze srebrnym lub złotym – wybór należy do Ciebie. Właśnie ta warstwa jest nośnikiem holograficznego obrazu, który podczas procesu produkcji jest na niej wypalany. Natomiast folia zapewnia trwałość etykiety oraz chroni wzór przed uszkodzeniem mechanicznym. Od dołu powierzchnia metalu pokryta jest klejem, który umożliwia przyklejenie etykiety, tak samo jak w przypadku zwykłych etykiet samoprzylepnych. Podczas próby oberwania hologramu z miejsca gdzie został wcześniej przyklejony, dochodzi do jego uszkodzenia. Stopień zniszczenia zależy do właściwości podłoża, na którym hologram był przyklejony. O ile powierzchnia, na której umieszczona była etykieta nie była tłusta, praktycznie nie jest możliwe oderwanie jej bez uszkodzenia w celu zastosowania jej w innym miejscu. Drugi typ nośnika nazywany jest folią „Void Evident”. Ten samoprzylepny nośnik jest tak skonstruowany, aby każda próba odklejenia była zauważalna. Przy próbie oderwania takiego hologramu dochodzi do łatwo zauważalnych zniszczeń. Usunięcie etykiety bez widocznych zniszczeń nie jest możliwe również przy pomocy nagrzewnicy, co jest możliwe w przypadku zastosowania innych etykiet zabezpieczających. Podczas próby usunięcia hologramu z miejsca, w którym był umieszczony, część hologramu pozostanie przyklejona do podłoża a część do folii. Rozkład części zależy od grafiki, na bazie której wykonany został hologram. Dostępne są cztery gotowe wzory hologramów, które po zerwaniu zostają uszkodzone w taki sposób, że zarówno w miejscu aplikacji hologramu, jak i na części oderwanej pozostaje wyraźny napis, do wyboru: „VOID”, „ORYGINAL”, „CANCELLED” oraz wzór graficzny podobny do plastra miodu, który również jest widoczny na obu częściach uszkodzonego hologramu. Chyba nie ma konieczności wyjaśnianie znaczenia słowa „oryginal”. Natomiast „void” można przetłumaczyć na polski jako „nieważny”, „cancel” ma podobne znaczenie – „anulowany”. Naruszenie takiej etykiety może oznaczać złamanie pisanych lub niepisanych zasad, a w szczególności utratę gwarancji. Opisana technologia może być stosowana wszędzie tam, gdzie wymagana jest kontrola nieautoryzowanego dostępu. Za pomocą hologramu mogą być zaplombowane elementy urządzeń elektronicznych, dokumenty, skrzynie, opakowania, itp. Większe hologramy – plomby mogą być użyte do zabezpieczania drzwi, przestrzeni ładunkowych, itp.

Wielkość hologramu może być różna i zawsze będzie odpowiadać Twoim oczekiwaniom. Hologramy o średnicy 3mm mogą być używane dla zabezpieczenia dostępu do śrub, lecz z drugiej strony hologram może mieć format A4 jeśli zajdzie oczywiście taka potrzeba. Wszystkie hologramy podczas produkcji są umieszczane na arkuszu o rozmiarze wybranym przez klienta nie większym niż A4 lub na rolkach. Arkusze i rolki są nacinane zgodnie z kształtem hologramu wybranym przez klienta. Zasadniczo można wyprodukować etykiety o dowolnym kształcie, jednak należy wziąć pod uwagę możliwość ich przeniesienia na obiekt, który mają zabezpieczać. Z tego powodu zalecamy wybór z następujących kształtów: koło, elipsa, owal, kwadrat, prostokąt, kwadrat lub prostokąt z zaokrąglonymi rogami, trójkąt, wielokąt foremny.

Jeśli podane wyżej informacje dają wystarczający obraz tego jak powinien wyglądać hologram spełniający Państwa oczekiwania, aby przejść do realizacji, należy wykonać projekt graficzny, który musi być wykonany w grafice wektorowej (do tego celu polecamy program Corel Draw). Jeżeli mają Państwo gotowy projekt lub odpowiedni program i umiejętności stworzenia projektu, można go przesłać do nas a my zajmiemy się resztą. Oczywiście z przyjemnością wykonamy projekt sami, zgodnie z dostarczonymi materiałami i wymaganiami. W przypadku prostych projektów, wystarczy przesłać opis słowny oraz dokładne wymiary a my po stworzeniu projektu prześlemy go do Państwa w celu akceptacji i uzyskania ewentualnych uwag. Po ostatecznym zatwierdzeniu projektu, możliwe jest rozpoczęcie produkcji. W przypadku etykiet o małych rozmiarach, zdecydowanie zalecamy wydruk grafiki w tych samych rozmiarach na zwykłej drukarce w celu upewnienia się czy informacje umieszczone na projekcie są czytelne.

Stosując holograficzną folię, samoprzylepny hologram lub etykiety, które ulegają zniszczeniu przy próbie oderwania, oznaczą Państwo przedmiot w sposób, który nie jest możliwy do podrobienia przy użyciu konwencjonalnych metod poligraficznych. Nawet jeśli ten sam projekt zostanie wydrukowany na odpowiedniej drukarce, uzyskane odwzorowanie nie będzie dokładnie takie samo. To tylko jedna z wielu korzyści, jakie przynosi używanie hologramów, a jest ich dużo więcej.

Kontakt
info@hologram-produkcja.pl
+420 603 357 606